Úvod
 Tunebook
 Nástroje

Housle
Flétna
Whistle
Harmonika
Concertina
Irské dudy
Banjo
Mandolína
Bouzouki
Kytara
Bodhrán

 Pro členy
 Kapely
 Akce
 Diskuse
 Odkazy
Datum:

Čas:

Nástroje

Vítám Vás v sekci o nástrojích. Tato sekce obashuje popis hudebních nástrojů používaných v tradiční irské hudbě. Dále zkusím zmínit některé z českých muzikantů, kteří na tyto nástroje hrají. Pokud máte pocit, že tam někdo důležitý chybí, napište to do diskuse. V brzké době taky přidám diskusi ke každému nástroji, aby si jednotlivý muzikanti mohli vyměňovat zkušenosti. Taky určitě přidám popisky ostatních nástrojů. Pokud víte o některých stránkách ke konkrétním nástrojům (jako třeba www.concertina.net) nahoďte je do diskuse.

Housle

V tradiční irské hudbě patří housle mezi nejpoužívanější nástroj. Hraje se na ně v klasickém ladění GDAE. U nás na hrají na housle v irském stylu především Daniel Malzcyk, Jana Čermáková a Míša a Honza Rábovi.

-Irish Fiddle
-Diskuse
Nahoru

Irská příčná flétna

Jeden z nejpoužívanějších nástrojů v irské tradici. Používá se dřevěná flétna se šesti dírkami. Flétna má rozsah dvou oktáv. U nás na dřevěnou irskou flétnu hrají především Anna Rábová, Michael Komárek a Anna Šůrová. V irské hudbě se vyjímečně používá klasická (stříbrná) příčná flétna, ale zvuk je rozdílný a málokdo dokáže napodobit ornamentaci typickou pro flétnu dřevěnou. U nás hraje na klasickou flétnu Radvan Markus.

-Wooden Flute
-Diskuse
Nahoru

Whistle a Low Whistle

Whistle je jednoduchá zobcová flétna se šesti dírkami. Systém hry je stejný jako u irské flétny. Lowwhistle je stejný nástroj jako whistle, který hraje o oktávu níž, je rozměrově stejný jako příčná flétna a je o něco náročnější na zvládnutí, protože dírky jsou velké a daleko od sebe. Mnoho muzikantů, kteří irskou hudbu hrají na whistle začínali nebo se na ní naučili hrát jako na druhý nástroj. V Irsku mnoho lidí z whistle přechází buď na příčnou flétnu nebo na irské dudy. U nás hraje na whistle mnoho lidí, kromě "příčkařů", u kterých je to samozřejmost bych zmínil René Starhona, Tomáše Perglera a Marka Polednu (všichni hrají i na lowwhistle).

-Whistle Tunes
-Diskuse
Nahoru

Knoflíková harmonika

Používá se dvouřadá harmonika, nejčastěji v ladění B/C. Každá řada reprezentuje jednu tóninu, tyto tóniny se doplňují (chybí-li vám půltón sáhněte do druhé řady:-)). Každý čudlík hraje dva tóny podle toho jestli hrajete dovnitř nebo ven. Na levé straně jsou umístěny basy a akordy (většinou 8 čudlíků). U nás na tento nástroj hrají Marek Poledna, Lukáš Radostný, Martin Loužecký a v neposlední řadě Ir Eoghan O`Reilly.

-Button Box
-Diskuse
Nahoru

Concertina

Concertina je malá šestihraná heligonka. Na každé straně je 15 čudlíků (tři řady po pěti) a stejně jako u předchozí harmoniky hraje každý čudlík dva tóny. V irské hudbě se nejvíce používá ladění C/G-prostřední řada C, blízká řada G a ve vzdálené řadě jsou umístěny půltóny. V Čechách na ní hraje pouze Tomáš Pergler.

-Concertina Net
-Diskuse
Nahoru

Irské loketní dudy

Fullset vyrobený Andreasem Roggem

Nejkrásnější a nejsložitější nástroj, na který se irská hudba hraje. Irské loketní (loket-uillean) dudy mají dva měchy. První je podobný kovářskému a žene vzduch do druhého. Tlakem lokte na druhý měch se reguluje množství vzduchu, které následně proudí do chanter a rozehrává dvouplátek v ní umístěný. Na chanter se hraje melodie. Napříč leží drony a regulátory. Drony hrají tři oktávově rozmístěná D jako doprovod pro chanter. Na regulátorech jsou klapky, které hrají další tóny použitelné pro doprovod. Protože jsou dudy takto složitý nástroj, lze je nakupovat postupně (od practice setu-měchy+chanter až po fullset, obsahující všechny popsané součásti). U nás vlastní full set pouze Jan Lašťovička, na practiset hrají Dan Vališ a Matěj Tomeš.

-Na Píobairí Uillean
-Diskuse
Nahoru

Banjo

V irské hudbě se používá 4-strunné tenorové banjo v ladění GDAE. U nás lze koupit tenorové banjo určené pro jazz, které je standarně v ladění CGDA. Někdy stačí přeladit, ale vhodnější je i vyměnit struny. Tloušťka strun a trsátka se u jednotlivých hudebníků liší (pište do diskuse jaké struny a trsátka používáte a v čem vidíte jejich výhodu). Banjo se používá převážně jako melodický nástroj, hraje tutéž melodii jako např. housle, ale liší se v ornamentaci. U nás na banjo v irském stylu hrají především Marek Zienert, Pepa Janíček, Tomáš Pergler a Vašek Bernard.

Clareen Elite Gold Banjo
-Irish Banjo
-Diskuse
Nahoru

Mandolína

Mandolína je běžně dostupný nástroj a v irské hudbě se používá ve standardním ladění GDAE. Styl hry je podobný hře na banjo a také většina banjistů s mandolínou začínala. Používá se o něco silnější trsátko než u banja, ale opět je jeho volba otázkou osobních preferencí každého hudebníka. Většina banjistů začínala a u madolíny a při přechodu k banju se dostal tento nástroj do pozadí. Přesto se k mandolíně občas vrací a to nejen kvůli melodiím, ale také proto, že se hodí i jako doprovodný nástroj do písniček. Protože na mandolínu hrají ti samí lidé jako na banjo, budou mít v této sekci tyto nástroje společnou diskusi.

-Mandolin Café
-Diskuse
Nahoru

Bouzouki, mandola a cittern

Bouzouki je původem řecký nástroj, který se do irské hudby dostal v 70.letech. Irové přidali jeden pár strun a změnili vypouklé dno na rovné. Celkem má bouzouki 4 páry strun a nejběžnější ladění je GDAE (oktávu níž než mandolína). Na bouzouki se hraje harmonický doprovod k hlavní melodii. Mandola je o něco menší nástroj, laděný o několik tónů výš, ale způsob ladění se u jednotlivých muzikantů liší. Cittern je v podstatě bouzouki vybavené jedním párem strun navíc. U nás hraje na bouzouki René Starhon (který tyto nástroje i vyrábí), Veronika Perglerová, Jan Brabec a Zdeněk Poledna a další.

Klikni pro zobrazení celého nástroje
-Han`s Bouzouki Page
-Diskuse
Nahoru

Kytara

V irské hudbě se kytara používá převážně jako doprovodný nástroj. Někteří hudebníci hrají v klasickém ladění, ale mnohem rozšířenější a pro doprovázení irské hudby vhodnější je ladění DADGAD. V České republice hraje v ladění DADGAD Petr Košumberský, Vojtěch Ettler, René Starhon, Pepa Janíček, Lukáš Radostný a další. Velkým vzorem pro většinu z nich je americký kytarista John Doyle, který hrával se Solas (sežeňte si některé z prvních alb této skupiny;-)). Pokud hrajete na kytaru a máte zájem o irskou hudbu, zkuste přeladit na toto ladění-zní to prostě líp. :-))

-Han`s DADGAD Guitar Page
-Diskuse
Nahoru

Bodhrán

Bodhrán je jednoduchý buben-kruhový dřevěný rám potažený kůží (většinou kozlí). Některé bubny mají dvojitý rám, přičemž vnitřní část rámu lze posouvat, což umožňujě dopínání kůže podle počasí (vlhko=příliš prověšená kůže x sucho=příliš napnutá, moc vysoký zvuk). Na bodhrán se hraje dřevěnou paličkou a stejně jako v jiných hudebních žánrech i v irské hudbě má buben roli rytmického doprovodu. Na bodhrán u nás více či méně dobře hraje velké množství lidí. Za zmínku stojí především Irena Samcová, Martin Sedláček a Antonín Janák.

-Bodhranii
-Diskuse
Nahoru
Jméno:

Heslo:Vyhledávání:Rytmus:
Tónina:
Jméno:5.2.2006
Úprava indexu, pročištění diskusí, aktualizace kapel

22.4.2003
Aktualizace akcí

10.3.2003
Zprovozněna diskuse.

7.3.2003
Aktualizace sekce Kapely.

::::... Optimalizováno pro IE 800*600     Aktualizováno 05.02.2006      Webmaster: Tomáš Pergler ...::::